Gmina – tu zaczyna się…

Herb jest symbolem jednostki samorządu terytorialnego, opracowanym zgodnie z zasadami heraldyki, symbolem wspólnoty mieszkańców zamieszkałych na określonym terytorium. Innymi słowy, każdy, kto mieszka na tym terytorium, pracuje, płaci podatki, uczy się itd., ma prawo czuć się związany emocjonalnie z
e wspólnotą samorządową, a tym samym związany z symbolami, jakimi są herb oraz flaga tej wspólnoty. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach
i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.) w drodze uchwały może ustanowić własny herb, flagę, emblematy oraz insygnia i inne symbole. Kwestię herbu reguluje również ustawa o samorządzie gminnym.

17 grudnia 2012 r Rada Gminy zatwierdziła ,,Statut Gminy Jeżów”, gdzie w § 5 stoi: „Gmina Jeżów posługuje się herbem, którego wzór określa załącznik nr 2 do Statutu”.

Gmina Jeżów się posługuje… Okazuje się jednak, że nie tylko ona, gdyż banery wyborcze jednego z kandydatów na Wójta Gminy Jeżów zostały opatrzone herbem naszej gminy. Jest to bardzo kontrowersyjne. Wygląda to tak, jakby za tym kandydatem stał Urząd Gminy. Naszym zdaniem, albo wszyscy kandydaci z Jeżowa powinni mieć ten herb na banerach, albo nikt. Tym kandydatem jest nie kto inny, jak Tomasz Piechota.

- Czy urzędujący wójt startujący w wyborach może wykorzystywać herb gminy w swojej kampanii wyborczej? – zapytaliśmy przedstawiciela PKW.

- Przepisy Kodeksu wyborczego nie upoważniają Państwowej Komisji Wyborczej do wydawania opinii w sprawach dotyczących wykorzystywania herbu czy godła jednostki samorządu terytorialnego. Komisja nie jest uprawniona do wydawania opinii w tych sprawach nawet w przypadku wykorzystywania herbu czy godła jednostki przez kandydatów w trakcie kampanii wyborczej. – odpowiada PKW.

Dodaje jednak, że choć jest to tylko symbol, używanie mienia publicznego dla osiągnięcia osobistej korzyści zdaje się być tak samo rażące, jak w przypadku innych składników należących do gminy. Do wydania zgody
w związku z wykorzystywaniem herbu czy godła gminy uprawnione są wyłącznie organy danego samorządu. A taka zgoda musi być! Projekt herbu został zamówiony przez Gminę Jeżów i sfinansowany z jej środków. Stanowi zatem jej własność, którą należy traktować jako jej dobro osobiste. Potwierdził to Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2003 r. (I CKN 100/01) cyt.: „znak symbolizujący osobę prawną (więc także herb) jest nośnikiem jej tożsamości w zewnętrznym odbiorze i podobnie jak nazwa czy firma stanowi dobro osobiste osoby prawnej”.

Przeglądając skrupulatnie na BIP uchwały rady i zarządzenia wójta nie trafiliśmy na uchwałę ani zarządzenie, które upoważniałoby ,,KWW Tomasza Piechoty” do używania symboli Gminy Jeżów na potrzeby swoich materiałów wyborczych. Wszystko wskazuje, że takiej zgody ani rada gminy, ani wójt komitetowi oficjalnie nie wyrazili. Wobec tego, istnieje przesłanka, że ,,KWW Tomasza Piechoty” łamie prawo posługując się symbolami gminy, gdyż dopuścił się ich zawłaszczenia na komercyjne potrzeby komitetu wyborczego. Dodajmy: komitetu wyborczego obecnego wójta.

Co na ten temat mówi prawo? Otóż na zasadach przewidzianych w kodeksie, Wójt Gminy Jeżów powinien natychmiast zażądać od ,,KWW Tomasza Piechoty” zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Ponadto powinien żądać wycofania materiałów wyborczych tego komitetu, który bezprawnie używa w swoich materiałach symbolu Gminy Jeżów w postaci herbu. Jednostka samorządu terytorialnego (i nie tylko) może na podstawie art. 448 k.c. wystąpić z odpowiednimi roszczeniami odszkodowania. Takie nadużycie symboli miało miejsce w Bydgoszczy, gdzie od jednego z komitetów wyborczych władze miasta zażądały kwoty 100 tys. złotych.

Jak będzie w tym przypadku, kiedy wójt gminy jest jednocześnie kandydatem z komitetu, który uczestniczy
w wyborach? Czy sam od siebie zażąda odszkodowania? Czy spowoduje wycofanie materiałów wyborczych swojego komitetu, który bezprawnie używa symbolu gminy? A może taka zgoda istnieje na piśmie i jest ukrywana? Jeśli tak, to mielibyśmy do czynienia z podwójnym skandalem!

Na ile poznaliśmy zasady działania obecnego wójta, nie spodziewamy się, że wyegzekwuje prawo w opisanej przez nas sprawie. Prawo w Jeżowie jest bowiem dla maluczkich lub przeciwników wyborczych. Łatwo sobie wyobrazić larum władz gminy, gdyby konkurencyjny komitet wyborczy skorzystał z herbu Jeżowa na potrzeby swojej kampanii wyborczej bez zgody urzędującego wójta lub rady. Nawet bardzo łatwo!

Być może tę kwestię należałoby wyjaśnić w sądzie? Może to sąd powinien zdecydować, czy herb jest dobrem wspólnym wszystkich mieszkańców Gminy Jeżów, czy też prywatnym pana Tomasza Piechoty? Trzeba to rozgraniczyć. Naszym zdaniem to skandal, że Tomasz Piechota zdecydował się na używanie znaku sfinansowanego za publiczne pieniądze. Najwidoczniej tak przyzwyczaił się do gabinetu w Urzędzie Gminy, że nie odróżnia już tego co gminne od tego co prywatne. Odnosimy wręcz wrażenie, że Tomasz Piechota lawiruje na granicy zasad i prawa oraz
z premedytacją wykorzystuje mienie publiczne jak własny folwark, a urząd jako pole biznesowo – towarzyskich układanek.

Od:

KtoPodwędziłHerb?

…………………………………………………………………………….

Przypominamy…

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym
w Polsce prawem, w czasie trwania kampanii wyborczej wszelkie
materiały wyborcze zawierające oznaczenia komitetu wyborczego,
od którego pochodzą, podlegają prawnej ochronie.

Prawna ochrona materiałów wyborczych to nic innego jak zakaz niszczenia, usuwania, zamalowywania, zaklejania itp. pod groźbą kary.

Czyn taki jest wykroczeniem, za które strażnik gminny może sporządzić do sądu wniosek
o ukaranie, za co grozi grzywna do 5 000 złotych.


jezow24.pl

1 komentarz