Przeoczenie czy pułapka?

Witam.

Wjeżdżam w ulicę dwukierunkową, zostawiam samochód po lewej stronie jezdni, a gdy wracam za wycieraczką kartka – będzie mandat.
Teren zabudowany, droga dwukierunkowa znak zakazu (B-36), od strony wjazdu nie stoi po żadnej stronie. Jest kilkadziesiąt metrów dalej i drugi po przeciwnej stronie odwrócony tyłem czyli trzeba by iść prawie
na koniec ulicy i zobaczyć czy nie stoi tam znak zakazu B-36…

Jest przepis który mówi o zatrzymaniu i postoju pojazdu przy lewej krawędzi jezdni. ,,Zabrania się zatrzymania pojazdu na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu”.
Pojęcie,,małego ruchu” wg. Adama Jasiskiego i Mariusza Wasiaka: ,,Małe natężenie ruchu będzie wówczas,
gdy ruch pojazdów nie ma charakteru ciągłego, a tym samym umożliwia kierującemu wykonanie manewru związanego z zatrzymaniem lub włączeniem się do ruchu bez spowodowania utrudnienia innym kierującym”.

Policja twierdzi, że by parkować po lewej stronie, muszę za każdym razem naginać na koniec ulicy i patrzeć jaki znak jest ustawiony z przeciwka… Wyobraźcie sobie np. wiejską drogę, gdzie nie ma skrzyżowań a więc nie ma odwołania znaku, droga załóżmy 10 km. To teraz mam jechać 10 km i wrócić, żeby sprawdzić czy czasem nie ma tam na początku zakazu zatrzymywania? Jak można kazać ludziom zwiedzać okoliczne miejsca
i sprawdzać czy przypadkiem nie ma tam znaku zakazu!? Skoro jest taki przepis, że w odpowiednich okolicznościach można parkować po lewej stronie, a nie ma tam znaku zakazu od strony od której parkujemy,
to nie można oczekiwać od człowieka, aby chodził i sprawdzał czy przypadkiem nie ma znaku z drugiej strony.
Wystarczy przeczytać Rozporządzenie w Sprawie Warunków Technicznych Znaków Drogowych i tam jest napisane, że znaki te mogą być wykonywane jako dwustronne (tzn. po obu stronach) w celu łatwiejszej orientacji kierujących zamierzających parkować po lewej stronie drogi. Znak B-36 jako jedyny może samodzielnie stać po lewej stronie drogi z jezdnią dwukierunkową i skoro jego zakres obowiązywania zawężono do ,,strony drogi” to chyba przepisy jasno określają ten temat. Tu zarządca drogi powinien się postarać i nie było by problemu. Jeśli chciałby, aby po lewej stronie był znak zakazu to by go tam postawił. Ponadto zobligowany jest do okresowej kontroli i usuwania nieprawidłowości.

Niewidoczność znaku z jakiejkolwiek przyczyny w zasadzie powinna wykluczać odpowiedzialność kierowcy za wykroczenie drogowe. Zgodnie z literą prawa oraz orzecznictwem sądowym zarządca odpowiada za szkody powstałe w wyniku braku lub też występowania nieprawidłowego oznakowania drogi, czyli za niedopełnienie obowiązków nałożonych przez ustawę o drogach publicznych. To chyba rozwiewa wszelkie wątpliwości.

P.S. Dotyczy ulicy, przy której jest szkoła. Jechałam od Przybyszyc.

Od: M

………………………………………………………………………………..

Od Wydawcy:

Przybyłam, zobaczyłam, sfotografowałam…

Od strony skrzyżowania z ulicą Kwiatową faktycznie nie ma znaku B-36 po lewej stronie ulicy.

Po prawej jest taki znak ale dopiero w okolicy wjazdu do dawnej siedziby banku…

Jadąc od strony ulicy Rawskiej, znak zakazu widzimy tuż za parkingiem dla nauczycieli. Obowiązuje on aż do skrzyżowania z Kwiatową.
Z rozmów z rodzicami dowiedziałam się, że wielu z nich o jego istnieniu usłyszało dopiero od policjantów wystawiających mandaty.

Ustawienie bliźniaczego znaku przy wyjeździe z ulicy Kwiatowej mogłoby zapobiec wielu nieporozumieniom. Przydałoby się również jakieś oznakowanie, informujące o parkingu dla rodziców.
Kwestia liczby miejsc i bezpieczeństwa na owym parkingu to już inna sprawa…

Usłyszałam sugestie, jakoby brak stosownego oznakowania był celowym zabiegiem, swego rodzaju ,,pułapką” skonstruowaną na użytek Straży Gminnej, mającą być kolejnym po fotoradarze źródłem łatania gminnego budżetu. Mam nadzieję, że to tylko plotki, gdyż nie chce mi się wierzyć, by Pan Wójt posunął się do tak haniebnego sposobu wyciągania pieniędzy od własnych wyborców.

Elżbieta Mirowska – Sobolewska

jezow24.pl

Komentarzy: 3 062

Zostaw odpowiedź

Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!

XHTML: Możesz użyć następujące tagi: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>